LOST-ról:
A Lost-Eltűntek című sorozat 2004-ben mutatkozott be az amerikai közönség előtt. Azóta számos országban mutatták be nagy sikerrel, például: Németországban, Ausztráliában, Új-Zélandon, Dél-Koreában, Norvégiában, Svédországban.
Az amerikai tv stúdiókban nincs ötlethiány sorozatokból. Lehet családi, misztikus, akció, mindig van valakinek használható projectje.
Így kezdődött a Lost is. Az ABC tv felkérte J. J. Abrams-t, hogy indítson el egy új műsort. A férfi először azt hitte, hogy viccelnek vele. Egy ilyen nagyszabású beruházáshoz nem kevés időre van szükség. Nem is beszélve az elindítás meghatározott lépéseiről. Először is kell egy ötlet. Ezután ki kell alakítani a karaktereket, az ő hátterüket, és nagyjáboli céljaikat, majd ezt követően jöhet a színészek összeválogatása.
A Lost esetében azonban ez mind egyszerre zajlott. Még meg se voltak a karakterek, mikor elindult a casting.
"Annyit tudtunk, hogy lesz egy orvos (Jack Sheppard-Matthew Fox) és egy talpraesett, magabiztos lány (Kate Ryan-Evangeline Lilly). Ezenkívül azzal is tisztában voltunk, hogy kell egy vicces ember is, aki korábban egy rock bandában zenélt, és körül belül 40 éves lehet. Amikor aztán megláttuk Dominic-ot, egyből tudtuk, ő a mi emberünk. Hozzá alakítottuk Charlie figuráját."
De nem csak Charlie változott a válogatás alatt. Yunjin Kim eredetileg Kate szerepére jelentkezett, de amikor megjelent, az időközben Damon Lindelof-fal kiegészült rendezőpáros úgy döntött, új karaktert ír a történetbe. Így született meg Sun és a férje Jin, a Dél-Korea-i házaspár.
Persze eközben a történetet is formálni, alakítani kellett. Azzal mindenki tisztában volt, hogy egy repülőszerencsétlenség áldozatairól és túlélőiről fog szólni a történet. Csak azt nem tudták, hogyan tovább. Ha csak az élelemkeresésel és az ivóvizszerzéssel kell megbírkózniuk, az hamar unalmassá vált volna a nézők körében. Nem . Valami mást kellett kitalálni. Valamit, ami minden percében leköti a közönség figyelmét.
Amerikában a tévések rájöttek, hogy a sorozatokon kívül mi az, ami a képernyő elé ülteti a nézőket; a valóságshow-k. Számos fajtája látott napvilágot az utóbbi években, és minden alkalomal nagy sikert értek el. Így adva volt a lehetőség, miként lehet sikert kovácsolni. Olyan helyzeteket kell teremteni, ami a valóságban is előfordulhat, amolyan reality show-t elemekkel tarkított sorozatot. Ez leginkább a nálunk is ismert Survivor-ra hasonlít.
Ezen hatásokkal kiegészülve formálódott aztán meg a misztikus sziget képe. A pilotban mindjárt be is mutatkozik az első rejtéj: valaki vagy valami kiragadja a pilótát a megmaradt pilótafülkéből, majd megnyúzva egy fára dobja. Mindeközben kísérteties sötétség borul az eső áztatta földre. És ha ez nem volna elég, feltűnik a trópusi szigeten egy köztudottan a hideget kedvelő jegesmedve. Akkor hogy is van ez? Hova is kerültek hőseink?
Ez a kérdés nem csak a rajongókat, hanem a szakembereket és kritikusokat is izgatta. Több amerikai újság hírdetett ötletpályázatot. Mindenki megírhatta, szerinte mi van a dzsungel mélyén, mi a történet mozgatórugója. Ilyen formán csokorra való elmélet született:
|